За връзката между анемията и стомашно-чревните заболявания ни разказва д-р Яница Давидкова, клиничен хематолог в ORANGE MEDICAL.
Желязо-дефицитната анемия е най-често срещаната форма на анемия при стомашно-чревни нарушения, чиято причина може да е кръвозагуба или нарушено усвояване, следвана от дефицит на витамин В12 при автоимунен атрофичен гастрит и анемия на хроничното възпаление при болестта на Крон и улцерозен колит. Обикновено желязо-дефицитната анемия е вторична – свързана с изява на друго заболяване, което трябва да бъде установено и лекувано.
Оплакванията на пациента с гастрит включват гадене, повръщане, намален апетит, дискомфорт, болка и парене в стомашната област. Причинители могат да бъдат стрес, консумация на пикантни храни, прием на медикаменти от групата на нестероидните противовъзпалителни лекарства, инфекции и други. При около 50% от възрастните с различни симптоми се среща носителство на бактерията Helicobacter pylori. Смята се, че желязото е незаменим микроелемент за растежа на Helicobacter pylori. По този начин при инфекция с тази бактерия е налице нарушено усвояване на желязо, което води до развитие на желязо-дефицитната анемия.
В допълнение, при инфектираните с Helicobacter pylori рискът от развитие на стомашни или дуоденални язви и рак на стомаха е повишен. Носителството на бактерията може да се диагностицира по няколко метода – фекален, кръвен, дихателен тест или чрез гастроскопия, който е най-точен. Лечението включва различни антибиотични комбинации за период от 14 дни.
При пациенти с необясним железен дефицит и стомашни оплаквания трябва да се търси насочено причината за развитието им, което включва консултация с гастроентеролог.