Д-р Давидкова, нека обясним накратко какво представлява анемията и как се отразява на организма, особено при жените?
Анемията се определя от ниските нива на хемоглобин в кръвта. Засяга около 33% от хората в световен мащаб. Над 60% от анемиите се дължат на железен дефицит, въпреки че честотата зависи от географския регион и варира сред населението. През последните години се отдава голямо значение на тежестта на анемията и нейните последствия. Според данни на СЗО през 2019 год. от анемия са засегнати над половин милиард жени в репродуктивна възраст. По-специално жените във фертилна възраст са предразположени към развитие на анемия, поради ежемесечните менструални цикли.
Какви са честите причини за анемия при жените и как се различават от тези при мъжете?
Най-честите причини за развитието на анемия и при двата пола могат да бъдат в резултат на недостатъчен прием с храната основно на желязо, витамин В12 и фолиева киселина. От друга страна, жените особено тези в детеродна възраст, поради менструалното кървене и бременност, са изложени на риск от поява на анемия. Те са най-голямата рискова група за развитие на желязодефицитна анемия.
Доколко бременността влияе върху риска от развитие на анемия при жените?
Именно поради завишените нужди от желязо по време на бременността може да настъпи желязодефицитна анемия. Установено е, че за периода от зачеването до раждането са необходими около 1200 мг желязо. А железните запаси в организма на майката са необходими за феталното развитие, тъй като желязото е незаменим микроелемент за растежа и развитието на тъканите на фетуса. Допълнително, в периода след раждане, майките губят желязо под формата на лактоферин при кърмене. До известна степен тази загуба се регулира от липсата на менструация по време на лактация.
Каква роля играе храненето в предотвратяването и овладяването на анемията?
Желязото е есенциален микроелемент, тъй като участва активно в синтеза на ДНК, транспорта на кислород в организма, в ензимни реакции, клетъчен растеж и диференциация. В храната желязото се съдържа в две форми – свързано и несвързано с хема. Свързаното с хем желязо се съдържа в храни от животински произход и се характеризира с по-добро усвояване и по-висока бионаличност в сравнение с несвързаното с хема, което се открива в растителните храни. Следователно за по-добро усвояване на желязо се препоръчва хранене с месо, яйца, рибни продукти. Данни от проучване показват, че добавянето на пилешко, телешко или риба към дневното меню повишава несвързаното с хем желязо 2 до 3 пъти. Някои фактори оказват влияние върху усвояването на желязо в организма, като го потискат или го потенцират. Употребата на витамин С допринася за повишаване на усвояването на желязо, докато чай, кафе и калциеви добавки го намаляват.
Бихте ли споделили за типичните предизвикателства, които срещате като хематолог, когато работите с пациенти с диагноза анемия? Как подхождате към диагностичния процес и как си сътрудничите с пациентите, за да разработите ефективни планове за лечение?
Клиничната картина и оплакванията на пациента зависят от тежестта на развитие на анемичния синдром. Най-честите симптоми, които водят пациента при хематолог, са силна отпадналост, лесна уморяемост, усещане за недостиг на въздух, нарушена концентрация, дори депресивни епизоди. Макар и рядко, може да се наблюдават промени в езика, ноктите и кожата. Разпознаването на подобни симптоми води до назначаване на някои допълнителни изследвания. Параметри от пълната кръвна картина като ниво на еритроцити, хематокрит, среден обем на еритроцитите и разпределение на червените кръвни клетки ориентират хематолога за какъв тип анемия се касае в индивидуалния случай. Феритинът е този, който показва железните запаси в организма и също се използва за оценка на терапевтичния отговор при заместителна терапия с железен препарат. След като е диагностициран вида на анемичния синдром се назначава лекарствен продукт, който да е в удобна форма за приложение на пациента – напр. назален спрей, таблетки или ампули.
Обикновено неуспехът в терапията се дължи на появата на нежелани странични реакции и липсата на придържане към лечение от страна на пациента. В заключение, индивидуализиран, насочен към пациента подход може да подобри терапевтичния отговор спрямо поносимата дневна доза и схема на прием.
Д-р Яница Давидкова извършва консултативни прегледи, диагностика и лечение на хематологични заболявания – анемии, тромбоцитопении, левкопении, левкемии, лимфоми, миелопролиферативни и мелодиспластични неоплазии. Д-р Давидкова работи с НЗОК.