Розацеята е хронично заболяване на кожата на лицето, което често се характеризира с пристъпи и ремисии. То може да намали качеството на живот на засегнатите индивиди, като предизвиква физически дискомфорт и емоционален стрес, поради което е важно да се постави правилна диагноза и да се предостави подходящо лечение.
Какви са симптомите?
Симптомите засягат бузите, брадичката, челото и носа. Те включват персистираща дифузна лицева еритема (зачервяване, флъшинг), разширени капиляри и в по-редки случаи – фиматозни промени, при които кожата на носа и брадичката се удебелява. Характерни са и гнойни пъпки, като състоянието може да се обърка с акне.
Кой може да развие розацея?
Много хора с розацея имат роднини със същото заболяване, което подчертава влиянието на генетиката в развитието на състоянието. Розацеята има тенденция да се появява след 30-годишна възраст, като симптомите могат да се влошат с възрастта. По-често се среща сред жените.
Какво я обостря?
Розацеята прави кожата особено чувствителна и много фактори могат да влошат проявата й. Кофеинът, подправките и алкохолът могат да причинят обостряне на състоянието, както и външни фактори като екстремни температури, излагане на ултравиолетови лъчи, стрес и безпокойство.
Как да контролираме симптомите?
Въпреки че няма лек за розацеята, има няколко начина да помогнете за облекчаване на симптомите.
Идентифицирайте провокиращите фактори и ги избягвайте..
Използвайте слънцезащитен крем SPF 30 всеки ден.
Почиствайте засегнатата кожа два пъти дневно и хидратирайте..
Ползвайте кремове за лице с азелаинова киселина или ниацинамид..
Изберете продукти без парфюми и аромати..
Има различни подходи за контролирането на симптомите на розацея. Избраната терапия зависи от Вашите симптоми и вида на розацеята.
Да ги изброим:
Локална терапия – кремове или гелове, които намаляват зачервяването.
Перорални антибиотици – при умерена до тежка розацея с множество гнойни и червени лезии.
Лазерната терапия – спомага за намаляване на зачервяването и разширените кръвоносни съдове.
Самолечението не е препоръчително. Консултирайте се с дерматолог, който ще приложи правилната терапия, която е съобразена с индивидуалната проява на Вашето заболяване.
Преди да Ви постави диагноза, Вашият дерматолог трябва да изключи други състояния, които наподобяват розацея – лупус, акне, алергична реакция.
Подгответе се да отговорите на следните въпроси, които ще Ви пита:
Кога за първи път забелязахте симптомите си?
Колко често имате тези симптоми?
Симптомите ви непрекъснато ли са или идват и си отиват?
Какво сте забелязали, че подобрява симптомите Ви?
Какво според Ваз предизвиква или влошава симптомите Ви?
ORANGE MEDICAL Ви предлага екип от висококвалифицирани лекари, сред които е и новото ни попълнение – д-р Адриана Ангелова, специалист по дерматология и венерология. Д-р Ангелова работи с НЗОК.