Бременността е състояние, което се характеризира с повишена склонност към съсирване на кръвта. Този нормален феномен защитава майката от животозастрашаващи кръвоизливи по време на раждане. Едно от усложненията в хода на бременността е настъпването на спонтанен аборт. Около 30% от бременностите завършват с аборт, което го превръща в значим проблем за жените в репродуктивна възраст.
Повтарящите се спонтанни аборти са тези, които настъпват при загуба на две или повече бременности преди 20 гестационна седмица и засягат около 1-2% от бременните. Стресът от тази загуба повдига въпроса в родителите, каква е причината за тяхната поява. Всъщност много фактори влияят за появата на повтарящите се спонтанни аборти – в това число се включват възраст на майката, хромозомни нарушения на родителите, морфологични маточни аномалии, ендокринни заболявания, тромбофилии (в това число антифосфолипиден синдром) и автоимунни заболявания.
Някои изследователи изказват хипотези, че появата на плацентарна съдова тромбоза е причина за плацентарна недостатъчност, която може да доведе до аборт. Именно тромбофилията представлява вродено или придобито нарушение в хемостазата, което е свързано с предразположение към микро- и макротромбози. Тромбофилията се асоциира с усложнения по време на бременност, но връзката между повтарящите се спонтанни аборти и съпътстваща тромбофилия не е напълно изяснена. Тромбофилията може да бъде наследствена или придобита по време на живота и пациента да не е наясно за наличието ѝ.
Научете повече за диагнозата тромбофилия и нейното влияние върху бременността от нашия клиничния хематолог, д-р Яница Давидкова в предаването „Пулс” по NOVA NEWS.